|      

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 485
پنج شنبه, 05 آذر 1394 ساعت 11:22

آفریقای جنوبی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی کشور


کشوری در جنوب آفریقا و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند است . این کشور سه پایتخت متفاوت دارد . قوهٔ مجریه در پرتوریا ، پارلمان در کیپ تاون و قوهٔ قضائیه در بلوم فونتین مستقر است . پرجمعیت‌ترین شهر آن نیز ژوهانسبورگ است . آفریقای جنوبی با کشورهای نامیبیا ، بوتسوانا ، زیمباوه ، موزامبیک ، سوازیلند و لسوتو (کشوری که در سرزمین آفریقای جنوبی محصور شده ‌است) هم‌مرز است . آفریقای جنوبی به دو دلیل تکاملی متفاوت را نسبت به دیگر کشورهای آفریقایی تجربه کرده ‌است .

اول اینکه مهاجرت از اروپا کمی بعد از این‌ که شرکت هند شرقی هلند ایستگاهی در مکان امروزی کیپ تاون ایجاد کرد ، آغاز شد . دوم اهمیت راهبردی آبراه کیپ است که با بسته شدن کانال سوئز در طی جنگ ۶ روزه بیشتر مسجل شد و همچنین منابع کانی غنی این منطقه باعث اهمیت بیشتر این کشور در میان کشورهای غربی بخصوص در اواخر سدهٔ نوزدهم شد که بعدها در دوران جنگ سرد اهمیت بیشتری پیدا کرد . به دلیل مهاجرت آفریقای جنوبی از لحاظ نژادی بسیار متنوع است . بزرگ‌ترین جمعیتهای دو رگه و اروپایی و هندی در آفریقا در این کشور مستقر هستند .

سیاه‌پوستان آفریقای جنوبی کمتر از ۸۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند . منازعات نژادی بین اقلیت سفیدپوستان و سیاهپوستان اکثریت در تاریخ و سیاست آفریقای جنوبی نقش مهمی را بازی کرده ‌است و به دوره تاریخی آپارتاید در آفریقای جنوبی منجر شده ‌است که در سال ۱۹۴۸ توسط حزب ملی آفریقای جنوبی تأسیس شد . اگر چه از قبل جداسازی نژادی در این کشور وجود داشت . قوانینی که آپارتاید را تعریف می‌کردند در سال ۱۹۹۱ به تدریج توسط حزب ملی لغو شدند و این به دلیل منازعات خشونت آمیز بود که شامل تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی از سوی جامعه بین‌الملل می‌شد . این منازعات بین اکثریت سیاهپوستان و بسیاری از سفید پوستان ، رنگین پوستان و هندیان اتفاق می‌افتاد .

این کشور از معدود کشورهای آفریقایی است که در آن هیچ وقت کودتا نشده و انتخابات منظم در طول یک سده اخیر در آن برگزار شده ‌است . با این حال اکثریت سیاهپوستان تا سال ۱۹۹۴ دارای حق رای نبود . این کشور از اعضای بنیان‌گذار اتحادیه آفریقا است و بزرگترین اقتصاد را در میان اعضای آن دارد . سازمان ملل ، اتحادیه کشورهای همسود ، سازمان تجارت جهانی ، صندوق بین‌المللی پول ، گروه ۷۷ و گروه ۲۰ از دیگر سازمان‌های بین‌المللی است که آفریقای جنوبی در آن‌ها عضویت دارد .

نظام سیاسی این کشور دمکراسی پارلمانی است اما برخلاف روش معمول در جمهوری‌های پارلمانی پست ریاست دولت و ریاست کشور در یک رئیس‌جمهور منتخب پارلمان ادغام شد‌ه است . پارلمان این کشور از دو مجلس تشکیل می‌شود . مجلس علیا با نام شورای ملی استان‌ها و مجلس سفلی با نام مجمع ملی . آفیقای جنوبی ۱۱ زبان رسمی دارد ؛ ۹ زبان از زبان‌های آفریقایی خانوادهٔ بانتو و دو زبان اروپایی ؛ یکی زبان آفریکانس که از هلندی ریشه گرفته و زبان اکثریت سفیدپوستان و دو رگه‌های این کشور است و دیگری زبان انگلیسی که در تجارت و عرصهٔ عمومی است فایده زیادی دارد اما فقط پنجمین زبان پرگویشور در خانه‌هاست .

اغلب از آفریقای جنوبی به‌عنوان ملت رنگین‌کمان یاد می‌کنند ، این اصطلاح را اسقف اعظم دسموند توتو خلق کرد و بعدها رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی نلسون ماندلا از آن به عنوان استعاره‌ای برای توصیف پیشرفت‌های جدید تنوعات فرهنگی نشات گرفته از ایدئولوژی آپارتاید استفاده کرد . آفریقای جنوبی میزبان جام جهانی ۲۰۱۰ بود و این نخستین بار بود که این تورنمنت در آفریقا برگزار شد .

   
 
44,187,637 : جمعيت
  : زبان
  : با سواد
-0.4% : رشد جمعيت
صهونيست=11.1% | مسيحي=8.2% | كاتوليك = 7.1% : دين
  : توريست در سال
پرتوريا : پايتخت
جمهوري : حكومت
1,219,912 كيلو متر : مساحت
  : همسايه ها
4.729 ميليون : خط تلفن
19.5 ميليون : همراه
.za : شناسه اينترنتي
راند : واحد پول
غلات ، گندم ، ميوه ، سبزيجات ، پشم ، لبنيات : محصولات كشاورزي
بزرگترين معادن پلاتينيوم و طلا و كروميوم ،‌پارچه ، سنگ آهن ، كود شيميايي : صنعت
4.9% : رشد اقتصادي
26.6% : بيكار
65.91 بيليون : بودجه
15.23 ميليون : صادرات به ايران
215.9 بيليون كيلو وات : واردات از ايران
  : زميني
20,872 : راه آهن
  : آبي
731 : فرودگاه
 
 
 جاذبه های توریستی

این قسمت از سایت در حال ساخت است.شهر های مهم

کیپ تاون  

کیپ تاون (Cape Town) سومین شهر پرجمعیت در آفریقای جنوبی است. این شهر پایتخت ایالتی وسترن کیپ (Western Cape) و همچنین پایتخت قوه مقننه آفریقای جنوبی است که مقر مجلس شورای ملی و بسیاری از مراکز و دفاتر دولتی است.
شهرت کیپ تاون به خاطر بندرگاه و همچنین مناظر طبیعی آن است که شامل نقاطی چون Table Mountain و کیپ پوینت (Cape Point) میشود. این شهر به خاطر جغرافیای خاص خود در میان زیباترین شهرهای جهان دسته بندی شده است و محبوبترین مقصد توریستی در آفریقای جنوبی به شمار میرود.
بندر کیپ تاون به عنوان ایستگاه سوخت گیری برای کشتیهای هلندی که به مقصد آفریقای شرقی، هند و آسیا در حرکت بودند ایجاد شد و شهر در ابتدا در اطراف این بندر شکل گرفت.
کیپ تاون در سال ۱۶۵۲ به عنوان اولین کلونی دایم اروپایی در بخشهای جنوب صحرا تاسیس شد و به سرعت از پایگاه مرزی اروپاییان در قلعه امید نیک (Castle of Good Hope) وسیعتر گشت و تا زمانی که شهر جدید ژوهانسبورگ با کشف معادن طلا و الماس در ۱۸۸۷ از آن پیشی گرفت، بزرگترین شهر آفریقای جنوبی باقی ماند.
فرودگاه بین المللی کیپ تاون که دومین فرودگاه شلوغ آفریقای جنوبی و مسیر اصلی رفت و آمد جهانگردان است نیز از جمله تسهیلاتی است که در این شهر وجود دارد.
 

پرتوریا 

پرتوریا پایتخت اجرائی و اداری کشور افریقای جنوبی است. شهر پرتوریا در استان گائوتنگ قرار دارد. در سال ۱۸۴۱ انگلستان راه نفوذ خود را باز کرده و شهرهایی در این سرزمین تأسیس کرد. در نیمه دوم قرن نوزدهم در پی پیدایش غنی و سرشار مهاجران جدیدی به آنجا وارد شدند. بوئرها که مخالف ورود این مهاجران بودند با آنها به جنگ پرداختند که به جنگ بوئرها معروف گردید. انگلستان از تازه واردان حمایت کرد و سرانجام بوئرها تسلیم شدند و این سرزمین بصورت دومینیون اداره می شد.رسومات خاص

این قسمت از سایت در حال ساخت است.هتل ها

این قسمت از سایت در حال ساخت است.مراکز خرید

این قسمت از سایت در حال ساخت است.


خواندن 1023 دفعه

محتوای بیشتر در این بخش: « روسیه سنگاپور »

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی: جهت دریافت جدیدترین اخبار آژانس و تورها و پکیج های دقیقه 90 با درج ایمیل خود به رایگان عضو خبرنامه آذرگشت ملکی شوید.

سامانه پرداخت آنلاین

لطفا مبلغ را در کادر زیر وارد نمایید.

مبلغ:
بابت:

نماد اعتماد ملی

logo-samandehi

جوملا فارسی