|      

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 485
پنج شنبه, 05 آذر 1394 ساعت 11:20

روسیه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی کشور


(به روسی : Ро�?�?и�? ، واج ‌نویسی : راسیا) با نام رسمی فدراسیون روسیه (Ро�?�?ий�?ка�? Федераци�? ، راسیسکایا فدراتسیا) پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد . این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی ؛ و نیز با دریای خزر ، دریای سیاه ، و دریای بالتیک مرز آبی دارد . روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ ، دریای ژاپن ، دریای خزر ، دریای سیاه ، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد .

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت ، پهناورترین کشور جهان است . پهناوری روسیه دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا است . این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده ‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است . به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست . پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است . روسیه حدود ۱۴۲ میلیون تن (براورد ۱۳۸۷) جمعیت دارد ، که از این دید در جهان نهم است .

تراکم جمعیت روسیه ۳/۸ تن در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان است . همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است . بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند . حدود ۸۰ درصد (۱۱۵ میلیون تن) از مردم روسیه از نژاد روسی هستند و سایر نژادهای این کشور عبارتند از : تاتار ، اوکراینی ، چوواش ، چچنی ، ارمنی ، داغستانی ، مغول ، آواری ، اینگوش ، چرکس ، بالکار ، اوستیایی ، آذری ، گرجی ، و ...

زبان رسمی روسیه ، زبان روسی است . ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خود گردان این کشور وجود دارد . روسیه ۲۱ جمهوری خود گردان دارد که بیشتر در جنوب باختر کشور (قفقاز شمالی) قرار دارند ، که برخی از آنها مانند داغستان ، تا حدود ۲۰۰ سال پیش جزئی از ایران بوده‌اند . روسیه فرهنگ پرباری دارد و نوسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند . روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود .

تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد ، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد . در سال ۱۲۹۶ هجری خورشیدی (۱۹۱۷) انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی» تغییر یافت . در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فرو پاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست . واحد پول روسیه روبل است . اقتصاد روسیه صنعتی و نیز وابسته به منابع بزرگ انرژی این کشور به ویژه گاز است . و راههای ترابری این کشور نیز بسیار مهم هستند .

روسیه با تولید ناخالص داخلی ۱۲۸۹ تریلیون دلار در سال ۱۳۸۶، هفتمین اقتصاد بزرگ جهان بوده ‌است . اقتصاد این کشور بر پایه سرمایه داری و خصوصی سازی است ، که این موضوع پس از فروپاشی شوروی و رهایی از اقتصاد دولتی و سوسیالیستی انجام شد . اکنون دمیتری مدودف رییس جمهور روسیه ‌است ، ولی ولادیمیر پوتین که اکنون نخست وزیر است ، فرمانروای واقعی کشور محسوب می‌شود . سیاست کنونی روسیه ، همکاری و عدم تنش با غرب و تلاش برای اتحاد کشور است .

ولی به خاطر گسترش ناتو به شرق و پس از درگیری روسیه با گرجستان بر سر اوستیای جنوبی ، روابط روسیه و غرب به تیرگی گراییده ‌است . روسیه با ایران در مسائل اقتصادی ، به ویژه راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر همکاری دارد ؛ ولی مدتها است که در راه اندازی این نیروگاه تاخیر می‌کند و عملاً از ایران به عنوان یگ برگ برنده در رویارویی با غرب استفاده می‌کند .

   
 
141,377,752 : جمعيت
مختل�? : زبان
مجموع 99.4% | مرد 99.7% | زن 99.2% : با سواد
-0.484% : رشد جمعيت
ارتدوکس 15-20% | مسلمان 10-15% | سایر کلیساها 2% : دين
مجموع 38.2 | مرد 35 | زن 41.3 : توريست در سال
مسکو : پايتخت
�?درال : حكومت
مجموع 17,075,200 | خشکی 16,995,800 | دریا 79,400 : مساحت
آذربایجان | بلاروس | کره شمالی | چین | �?لاند : همسايه ها
40.1 ميليون : خط تلفن
120 میلیون : همراه
.ru; note : شناسه اينترنتي
  : واحد پول
سبزیجات | میوه | شکر : محصولات كشاورزي
پتروشیمی | گاز | ن�?ت | بنزین : صنعت
6.7% : رشد اقتصادي
6.6% : بيكار
$222.2 بیلیون : بودجه
صنعت 29.1% | خدمات 60.1% : صادرات به ايران
952.4 بیلیون : واردات از ايران
122 km : زميني
87,157 km : راه آهن
آبی 102,000 km | زمین 871,000 km : آبي
1,623 : فرودگاه
 
 
   جاذبه های توریستی

نگارخانه دولتی ترفتیاکوف  

نگارخانه دولتی ترفتیاکوف (به روسی: Го�?удар�?твенна�? Треть�?ков�?ка�? галере�?) واقع در شهر مسکو، پایتخت روسیه، مهم‌ترین گنجینه هنرهای ظریفهٔ روسی است. پاول ترتیاکف از ۱۸۵۶ گردآوری تابلوهای نگارگران روس را آغاز کرد. این کار او به پدید آمدن گنجینهٔ هنرهای ملی انجامید. طی نزدیک به یکصدوپنجاه سالی که از بنیاد این موزه می‌گذرد، بیش از ۱۳۰ هزار تابلوی نقاشی، پیکر و شمایل کار نقاشان نامی و هنرمند روس در سده‌های یازده تا ۲۰ در آن گرد آمده است. علاقمندان برای بازدید کامل باید از ۵۲ تالار موزه که هریک به دوره زمانی ویژه‌ای تعلق دارد عبور کنند و صد البته اگر نقشه موزه در دست شما نباشد حتما گم خواهید شد و بخش زیادی از دیدنی‌های موزه را از دست خواهید داد.
در هر کدام از این سالن‌ها دنیایی از زیبایی چشم‌های شما را نوازش می‌‌دهد. تابلوهای گنجینه‌ هنری ترتیاکف نه تنها از دیدگاه هنری بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. برخلاف اکثر قریب به اتفاق آثار هنری ایران که تنها تصاویری هستند بجای مانده از زندگی شاهان و اشرافیان دوره جناب نقاشباشی که طبیعتآ تأمین کننده معاش ایشان بوده و در نتیجه وی هم تصویرگر زندگی آنان، از روی تابلوها می‌توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در سده‌های گذشته آشنا شد. تابلوهای نقاشی «بریولف» ‌با دیدی روانشناسانه کشیده شده و از این لحاظ، ظرافت و دقت خاصی دارد. از نکات جالب توجه دیگر در این نگارخانه حضور جمع کثیری از طبقات گوناگون سنی بود. از جوانان ۱۰-۱۵ ساله گرفته تا پیران ۷۰-۸۰ ساله. آنهم به چه عشق و علاقه و چه حوصله‌ای پای هر تابلو می‌‌ایستادند و به سخنان راهنمایان موزه گوش می‌‌کردند.
کارهای نقاشانی مانند «ونتسیانف»، «تراپینین»، «فدوتف» و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد از بهترین آثار هنر واقع‌گرایانه جهان به شمار می‌روند. آثار با عظمت «رپین»، «آیوازفسکی» و «شیشکین» نیز از جمله‌ ذخایر این محل است.


شهر های مهم

مسکو 

استان مسکو (به روسی: Мо�?ко�?в�?ка�? о�?бла�?ть، Подмо�?ко�?вье، تلفظ: مفسکفوْسکایا افبلاست) یکی از واحدهای فدرالی کشور روسیه است. این استان رسماً در ۱۴ ژانویه ۱۹۲۹ تشکیل شد. استان مسکو با ۶.۶۱۸.۵۳۸ نفر جمعیت (بجز خود شهر مسکو) یکی از پرتراکم‌ترین استان‌های روسیه است.

سن پترزبورگ 

سن پترزبورگ (به روسی: Санкт-Петербу�?рг) دومین شهر بزرگ روسیه (پس از مسکو) است.

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و ار آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با از میان رفتن رژیم کمونیستی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. در زبان فارسی در زمان قاجار بطور عامیانه سن پترزبورگ را «پـفتفل پورت» می‌نامیدند و آن را در مثل به عنوان دورترین نقاط بکار می‌بردند در اصطلاحاتی مانند «از اینجا تا پتل پورت».رسومات خاص

این قسمت از سایت در حال ساخت است.


هتل  ها

این قسمت از سایت در حال ساخت است.

مرکز خرید

این قسمت از سایت در حال ساخت است.

خواندن 909 دفعه

محتوای بیشتر در این بخش: « مالزی آفریقای جنوبی »

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی: جهت دریافت جدیدترین اخبار آژانس و تورها و پکیج های دقیقه 90 با درج ایمیل خود به رایگان عضو خبرنامه آذرگشت ملکی شوید.

سامانه پرداخت آنلاین

لطفا مبلغ را در کادر زیر وارد نمایید.

مبلغ:
بابت:

نماد اعتماد ملی

logo-samandehi

جوملا فارسی