|      

درباره مسجد جامع تبریز

اين مسجد  که در کتب تاريخي نيز از آن عنوان جامع کبير نام برده شده در همه ادوار تاريخي  همواره مسجد جامع شهر بوده و بازار برگرداگرد آن شکل گرفته است  .

قديمي ترين  بخش آن شبستان وسيعي است از تاق و گنبد هايي که بر فراز ستون ها ي 8 گوش آجري که  زينت بخش آن گچبري هاي ظريف و هنرمندانه دوره رواديان ( مقارن سلجوقيان ) است بنا  شده است . مسجدجامع در دوره ايلخان مغول مورد توجه و تعمير بوده و الحاقاني به آن  افزوده شده است . محراب رفيع گچبري باقيمانده فعلي يادگار آن دوره است.

دردوره  حکومت آق قويونلويان در آذربايجان گنبد ي رفيع مزين به انواع کاشيکاري هاي معرق به  وسيله سلجوق شاه بيگم زن اوزون حسن در بخش شمالي آن احداث شده که هنوز هم پايه ها و  گوشه هايي از کاشيکارهاي آن باقيمانده است  .

در زلزله  سال 1193 ه . ق. که کليه عمارات تبريز را در هم مي کوبد اين مسجد نيز از خرابي بي  نصيب نمي ماند . مسجد فعلي با پايه هاي متين و پوشش طاق و چشمه بعد از زلزله (  اوايل حکومت قاجاريه ) و توسط حسينقلي خان دنبلي حاکم وقت بنا شده است که از آثار  خوب قاجاريه مي باشد .

تصاویر

         
   

خواندن 1015 دفعه

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی: جهت دریافت جدیدترین اخبار آژانس و تورها و پکیج های دقیقه 90 با درج ایمیل خود به رایگان عضو خبرنامه آذرگشت ملکی شوید.

سامانه پرداخت آنلاین

لطفا مبلغ را در کادر زیر وارد نمایید.

مبلغ:
بابت:

نماد اعتماد ملی

logo-samandehi

جوملا فارسی