|      

درباره ائل گلی (شاه گلی)

ايل گلي ( شاه گلي  ) از گردشگاه هاي زيباي تبريز است که در جنوب شرقي تبريز بر دامنه تپه اي واقع شده  . ايل گلي استخري بزرگ به شکل مربع به مساحت 54 هزار و 675 متر مربع است و در جنوب  آن تپه اي وجود دارد که آن را از بالا تا پايين ، همسطح استخر ، پله بندي کرده و  نهر آبي از آن به سمت پايين روان است . در مرکز استخر ، عمارتي به شيوه  سنتي  در دو طبقه ساخته شده و اطراف استخر به صورت پارک بسيار زيبا و فرح بخشي درآمده که  يکي از زيباترين جاذبه هاي گردشگري آذربايجان شرقي به شمار مي رود .

آنوبانيني توسعه  اين محل را در جهت گسترش توريسم منطقه بسيار مهم مي داند و از آنجا که همکنون هتل  بسيار زيبايي نيز در نزديکي آن بنا شده است توجه بيشتر به ايل گلي براي جذب روز  افزون جهانگردان ضروري است . بناي نخستين عمارت ايلگلي ( شاه گلي ) را به  دوره آققويونلوها نسبت مي دهند که يکبار در زمان صفوي و بار ديگر در زمان قاجار ،  توسط " قهرمان ميرزا " پسر " عباس ميرزا نايب السلطنه " در ايام حکمراني بر  آذربايجان ، بازسازي شده است .

درباره تاريخ بناي  ايل گلي اطلاعات زيادي وجود ندارد ؛ ولي کاخ مذکور بر اثر فرسودگي ناشي از گذشت  زمان و رطوبت ناشي از آب استخر در سال  1346  خورشيدي تخريب و در سال  1349 خورشيدي کاخ دو طبقه اي با سبک و سياق عمارت قديمي احداث گرديد و مورد بهره  برداري  قرار گرفت .

پس از پيروزي  انقلاب اسلامي ايران ، ايل گلي به مدت چند سال تعطيل شد و بلا استفاده ماند . ولي  پس از مدتي اين مکان بازگشايي گرديد و هم  اکنون مردم تبريز همانند روز هاي پيش از  انقلاب ، در روزهاي تعطيل و مناسبت  هاي گوناگون در اين مکان حضور مي يابند .

نادر ميرزا درباره ايل گلي مي نويسد : اين آبگير در اوايل حکومت قاجار ، ملک يک سلسله از  مساوات تبريز و انباشته از خاک و ريگ بود . قهرمان ميرزا پسر هشتم عباس ميرزا نايب السلطنه که در آن هنگام حکمران آذربايجان بود ، آن ملک را در مقابل سالي سي و پنج  خروار غله بخريد . سپس در آبادي و عمران آن همت گماشت اعتماد السلطنه  نيز در اين باره مي نويسد : عمارت درياچه عبارت از کلاه فرنگي دو طبقه بسيار  آبادي است و بزرگي اين درياچه به درجه اي است که به قدر دو آسيا سنگ آب در آن  وارد مي شود ؛ ولي مدت شش ماه از آب پر مي گردد.

تصاویر

                       

خواندن 1302 دفعه

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی: جهت دریافت جدیدترین اخبار آژانس و تورها و پکیج های دقیقه 90 با درج ایمیل خود به رایگان عضو خبرنامه آذرگشت ملکی شوید.

سامانه پرداخت آنلاین

لطفا مبلغ را در کادر زیر وارد نمایید.

مبلغ:
بابت:

نماد اعتماد ملی

logo-samandehi

جوملا فارسی